مقالات

راهنمایی خرید دوربین عقب ماشین

راهنمایی خرید دوربین عقب ماشین

راهنمایی خرید دوربین عقب ماشین

دوربین عقب ماشین

افراد بسیاری زیادی در جهان هستند که به رانندگی علاقه دارند، اما کمتر کسی وجود دارد که از پارک کردن خودرو لذت ببرد. مانور دادن ماشین در خارج از محدوده پارک به غیر از اینکه بسیار سخت است، بلکه عابرین پیاده و دیگر وسایل نقلیه را هم دچار مشکل می‌کند و برای آن‌ها خطرناک خواهد بود. اما امروزه می‌توان با استفاده از سیستم‌های جدید، فرآیند پارک کردن ماشین را تا حد بسیار زیادی آسان کرد. یکی از راه‌هایی که این کار را راحت می‌کند، نصب دوربین عقب خودرو است. دوربین دنده عقب خودرو یکی از لوازم‌های جانبی ماشین است که افراد بسیار زیادی در جهان از آن استفاده می‌کنند. بسیاری از خودروها هم این ویژگی را بر روی خود دارند. اگر خودروی شخصی شما از این مزیت برخوردار نیست، شما می‌توانید با خرید یک دوربین دنده عقب باکیفیت، به مشکلات پارک کردن خودروی خود خاتمه دهید.

با گذشت زمان، متخصصان در تلاش هستند تا با کمک گرفتن از تکنولوژی، خطرات احتمالی در هنگام رانندگی را کاهش دهند و این کار را برای افراد مختلف راحت‌تر کنند. در این راستا، قابلیت‌های فراوانی برای خودروهای مختلف تعریف شد که یکی از پرکاربردترین آن‌ها، دوربین دنده عقب خودرو است.

دوربین عقب ماشین

دوربین عقب ماشین

دوربین دنده عقب ماشین چیست ؟

همان طور که از اسم این دستگاه می‌توان حدس زد، دوربین‌های مخصوص دنده عقب که به rear view camera یا backup camera نیز مشهور هستند به ابزاری گفته می‌شود که در شکل و مدل‌های گوناگون ساخته می‌شوند تا به راننده‌ی یک خودرو و وسیله‌ی نقلیه قدرت دید بیشتری بدهند.

این دوربین‌ها در پشت ماشین و در اکثر مواقع در نزدیکی پلاک آن قرار می‌گیرند و به علت قرار گرفتن در چنین مکانی، دسترسی آن به نقاط کور خودرو بیشتر می‌شود. این موضوع به راننده کمک می‌کند تا با داشتن دید بهتری به حرکت و پارک کردن بپردازد و در زمان دنده عقب رفتن از بسیاری از تصادفات و بروز اتفاقات ناخوشایند جلوگیری خواهد کرد.

با توجه به نتایج مثبتی که استفاده از دوربین دنده عقب به همراه داشته است، بسیاری از شرکت‌های خودرو سازی مانند تویوتا و آئودی در ساخت مدل‌های جدید خود مانند Audi A6 Allroad و یا Toyota Avalon از این نوع دوربین‌ها استفاده کرده اند.

استفاده از این نوع دوربین‌ها که مخصوص دنده عقب ماشین هستند از قوانین متفاوت و گاه متناقضی در کشورهای مختلف برخوردار است. برخی کشورها استفاده از این دوربین‌ها را ممنوع کرده اند در حالی که در بعضی از کشورهای دیگر استفاده از آن ضروری یا بلا مانع است. در کشور ما، ایران، استفاده از این قابلیت کاملا به خواست و نیاز صاحب خودرو وابسته است و نصب چنین دوربین‌هایی با قانون منافات ندارد. البته ممکن است برخی از بیمه‌های خاص جهت محکم کاری، نیازمند نصب این نوع دوربین‌ها و ابزار شبیه به آن باشند.

دوربین عقب ماشین

دوربین عقب ماشین

سیستم دوربین دنده عقب

سیستم‌های پارک ماشین متشکل از دو بخش هستند. بخش اول دوربین‌هایی که به شما کمک می‌کنند در زمانی که دنده عقب می‌روید، به فضای پشت ماشین مشرف باشید و بخش دوم هم سیستم‌هایی که در زمان وقوع مشکل و یا خطر در زمان پارک، به فرد راننده اخطار می‌دهند. اما استفاده از دوربین خودرو در واقع به عنوان بهترین و رایج‌ترین سیستم پارک خودرو در سراسر دنیا شناخته می‌شود. این دوربین‌ها به طور معمول بر روی صندوق عقب خودرو و یا در نزدیکی پلاک ماشین شما نصب خواهند شد. برخی نیز بر روی سپر ماشین متصل می‌شوند. وظیفه آن‌ها اما مشابه است و این دوربین‌ها باید اطلاعات را به نمایشگری که در داخل ماشین واقع شده است، ارسال کنند.

البته دقت داشته باشید که کلیه دوربین‌های عقب خودرو دارای قابلیت‌های یک‌اندازه‌ای نیستند. بعضی از این دوربین‌ها یک ویژگی به اسم خطوط داینامیک دارند که مسیر حرکت را به راننده نشان می‌دهند. برخی از تولیدکنندگان خودرو در جهان هم از دوربین‌هایی که به دوربین‌های ۳۶۰ درجه معروف هستند، استفاده می‌کنند. این دوربین‌ها باعث می‌شود که راننده یک دید کامل در زمان پارک کردن خودرو داشته باشد. بعلاوه سیستم پارکینگ موازی، دیگر سیستمی می‌باشد که کاربرد بسیار زیادی در این حوزه دارد.

در کل استفاده از یک دوربین خودرو می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای شما عزیزان به همراه داشته باشد. با توجه به اینکه امروزه هزینه تعمیر خودرو این روزها افزایش چشمگیری داشته است، بنظر خرید یک دوربین دنده عقب خودرو می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای فرار از این مشکلات باشد. در ضمن شما می‌توانید با خرید یک دوربین دنده عقب اتومبیل، به مرور زمان در فرآیند پارک کردن ماشین نیز به مهارت‌های لازم برسید.

دوربین عقب ماشین

دوربین عقب ماشین

بهترین انواع دوربین دنده عقب خودرو

مدل‌های مختلفی از این مدل دوربین‌ها وجود دارد که هرکدام کارکردهای متفاوتی دارند. با این وجود، نکته‌ی اصلی که باعث می‌شود انتخاب کردن مدل و نوع این محصول آسان‌تر باشد، جدا از قیمت و هزینه‌ای که در نظر دارید، نیازهای اصلی و سلیقه‌ی شماست.

دوربین‌های دنده عقب خودرو از نظر میزان چرخش و داشتن مانیتور به چند دسته‌ی گوناگون تقسیم می‌شوند که در ادامه توضیح مختصری در خصوص هر یک از آن‌ها مشاهده خواهید کرد.

دوربین عقب ماشین

دوربین عقب ماشین

از نظر داشتن مانیتور:

با توجه به مدل مورد نظری که انتخاب می‌کنید، دوربین‌های دنده عقب ممکن است به صورت جداگانه از یک مانیتور مخصوص برخوردار باشند و یا این که بدون مانیتور کار خود را انجام دهند.

در صورتی که دوربین، مانیتوری نداشته باشد که در قسمت جلو یا کنار راننده قرار بگیرد، آینه‌ی جلو این وظیفه را انجام خواهد داد. آینه‌هایی که مخصوص این کار هستند به این صورت کار می‌کنند که هم به شکل آینه درمی‌آیند و هم در صورت نیاز تبدیل به مانیتوری می‌شوند که از دید دوربینی که در پشت ماشین نصب شده است زاویه دید پشت خودرو را به شما نشان خواهد داد.

از نظر میزان چرخش و دسترسی به محیط:

دوربین‌های دنده عقب از نظر میزان چرخشی که می‌توانند انجام دهند و زاویه‌ای که به آن دسترسی دارند به سه دسته‌ی کلاسیک، داینامیک و 360 درجه تقسیم می‌شوند. دوربین‌های کلاسیک قادر به چرخیدن نیستند و دید شما را به فضای محدودی باز می‌کنند، در حالی که دوربین‌های داینامیک و 360 درجه از محاسبات مخصوصی استفاده می‌کنند تا زاویه‌های مختلف فضای اطراف را به شما نشان دهند.

دوربین عقب ماشین

دوربین عقب ماشین

کاربرد دوربین‌های مخصوص دنده عقب در خودروهای مختلف

خرید دوربین دنده عقب خودرو برای بسیاری از افراد امری ضروری به نظر می‌رسد در حالی که برخی ممکن است استفاده از این محصول را بی‌فایده بدانند. بهترین راه برای تشخیص این موضوع که آیا خودروی شما به یک دوربین دنده عقب نیاز دارد یا نه، این است که به بررسی نیازهای خود در زمان رانندگی و مدل ماشین خود بپردازید.

در بسیاری از حالت‌ها، دوربین‌های دنده عقب یک خودرو به وسیله این اجازه را می‌دهد تا کنترل کامل بر روی محیط اطراف خود و زوایای گوناگون آن داشته باشد به طریقی که حتی در بسته‌ترین و محدودترین فضاها بتواند به درستی و بدون برخورد با چیزی حرکت کند.

به طور مثال، ماشین‌های سنگین می‌توانند از این سیستم استفاده‌ی بسیاری ببرند. نقاط کور برای رانندگانی که از این ماشین‌ها استفاده می‌کنند می‌تواند در زمان دنده عقب رفتن و یا پارک کردن مشکل ساز و حتی خطرناک باشد. بنابراین، خرید دوربین دنده عقب خودرو معمولا به این افراد پیشنهاد می‌شود.

همان طور که ذکر شد، با وجود مزایای فراوانی که استفاده از دوربین دنده عقب خودرو به همراه دارد، استفاده از آن ضروری نیست و تنها در نقش راهنما و کمک برای موقعیت‌های گوناگون کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت × 6 =